22 грудня 2017 р. у Лозівській школі був важливим днем для вчителів, школярів та Байковецької об’єднаної територіальної громади – завдяки співпраці Байковецької ОТГ та Агенства США з міжнародного розвитку за програмою ”Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (USAID DOBRE) мрія про першу сільську автоматизовану шкільну обсерваторію втілюється в реальність.
Ідейним натхненником будівництва обсерваторії став вчитель фізики та астрономії НВК “Лозівська загально-освітня школа I-III ст. – ДНЗ” Михайло Шемеля, технічною базою опікувався любитель астрономії Сергій Вербицький. За словами заступника директора програми USAID DOBRE Юлії Єсмуханової, Байковецька ОТГ напрямом спільної з ними роботи обрала покращення освітніх послуг, що передбачає й придбання обладнання для шкіл. Як зазначив голова Байковецької об’єднаної територіальної громади Анатолій Кулик, ми перші серед сільських громад відкриваємо таку обсерваторію, це лише перший крок.
Астроном Сергій Вербицький і вчитель фізики Лозівської опорної школи Михайло Шемеля.
Голова Байковецької об’єднаної територіальної громади Анатолій Кулик.
Заступник директора програми USAID DOBRE Юлія Єсмуханова.
Восени 2017 р. був закладений фундамент і розпочалося будівництво башти обсерваторії. 21 грудня 2017 р. привезли купол, діаметр якого 3 метри. Під таким куполом можна розмістити практично будь-який телескоп діаметром до 400 мм. В башті обсерваторії малі і дорослі любителі астрономії матимуть змогу роздивлятися небесні тіла. На висоті 2-х метрів від фундаменту на бетонному перекритті стоятиме головний телескоп. Ще один телескоп “Селестрон” з монтуванням будуть виносити перед обсерваторією під час візуальних спостережень. Як зазначив Михайло Шемеля, тепер можна вивчати небесні тіла не тільки завдяки комп’ютерній техніці, але й маючи прилади для безпосереднього спостереження в реальному часі. Дивитися на астрономічні об’єкти через головний телескоп можна буде й віддалено, наприклад, з кабінету фізики.
Щиро тішить можливість подивитися у справжній телескоп у справжній обсерваторії школярів Лозівської школи. Саме для них передбачені заняття в астрономічному гуртку. Залюблені у космос також мали змогу роздивитися зблизька планети, галактики, туманності, помилуватися астропейзажами. Для них були представлені роботи астрофотографів Тернопільщини – Товариства астрономів Тернопільського району “Небозвід” та клубу любителів астрономії “ТерАстро”.
Розвиток астрономічної науки, інтерес до якої впродовж останніх років пожвавився, потребує не лише теоретичної бази, але й сучасної практичної платформи, на якій могли б здійснюватися спостереження. Стимулювання освітніх програм у цій галузі науки сприятиме формуванню передумов для зростання покоління майбутніх науковців.
Докладніше про подію – за посиланням
у блозі Астрономічного товариства Тернопільського району “Небозвід”.
Про завершення облаштувань та урочисте відкриття, яке відвідала Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович, можна переглянути за посиланням
Більше фото події – в альбомі АстроТернопіль у фейсбуці