Юрій Стоянов – учасник клубу любителів астрономії “ТерАстро”, за фахом інженер з радіоелектроніки, навчався на кафедрі біотехнічних систем Тернопільського Національного Технічного Університету ім. І. Пулюя.

Юрію, Вас у клубі називають “гуру тротуарки” за Ваше вміння організовувати візуальні астроспостереження.  Розкажіть, будь ласка, як усе розпочиналося?

З дитинства цікавився всім науково-фантастичним і космічною темою зокрема. А “затягнуло” в астрономію після того, як побачив в інтернеті астрофотографії і добірку цікавих відеороликів на астрономічну тематику.  З 2014 року активно стежив у пабліку “Вконтакті” за профільними групами астрофотографів і тротуарників (людей, які займаються тротуарками – вуличними астроспостереженнями – ред.). Знайшов таких же любителів астрономії, як і я сам, з Івано-Франківська, Шепетівки, Острогу… Відтак захотілося самому спробувати роздивитися зоряне небо в телескоп. 2015 року придбав рефлектор Ньютона Sky Watcher BKP 13065 EQ2. Бачив планети і найпомітніші туманності – дуже сподобалось! І я вирішив ділитися цією радістю з друзями та іншими людьми.

Що відчуваєте під час спостережень?

Подобається розуміти небесну механіку, знати, що і куди рухається, навести телескоп кудись між кількома не особливо яскравими цятками і таки побачити там потрібну туманність 🙂 Приносить задоволення астропросвіта: розповідати людям те про, що дізнався сам; пояснювати принцип роботи телескопа і давати їм можливість побачити, як швидко втікає з поля зору планета, на яку ми навели прилад, бо так швидко крутиться наша Земля; на пальцях пояснювати, чому змінюється фаза Місяця і де в нього термінатор.

Юрій Стоянов на фото авторства Андрія Ревуна (також учасника клубу любителів астрономії “ТерАстро”).

Чи хотіли би Ви, окрім візуальних спостережень, опанувати астрофото? Одне іншому не завада.

Тепер завдяки любителям астрономії, які заснувати клуб “ТерАстро”, з’явився доступ до серйознішої техніки і я хочу спробувати новий для себе напрям – “deep sky”- фотографію. Чудово, що нас підтримує астролюбитель, підприємець і тернопільський виробник монтувань для телескопів та астрономічного обладнання, а також майстер діп-скаю на Тернопіллі Сергій Вербицький. Його досвід безцінний. Познайомився з Михайлом Шемелею – вчителем фізики та астрономії з Лозової, де не так давно збудували обсерваторію.  Отож, матимемо ще одну чудову локацію для астрофото і спілкування учасників клубу.

Юрію, скільки Ви провели тротуарок? Чи всі вони були у Тернополі?

Не рахував їх. У рік – приблизно 3-6 виходів. Намагаюся анонсувати тротуарки в фейсбук-групі “АстроТернопіль”, але зазвичай пишу за день-два до виходу, адже треба, щоб збіглися 3 фактори: хороший настрій, сприятлива погода і вільний час. Більшість відбувається в Тернополі біля озера, але кілька разів виїжджав за місто. Одного разу навіть приєднався до сплаву по Дністру і влаштував нічні спостереження на березі річки 🙂

Майже тротуарка, спостереження на березі Дністра.

Як люди зазвичай реагують на те, що бачать у телескоп?

Більшість людей, особливо хто бачить вперше, реагують із захопленням. Кажуть: “Ота яскрава цятка в небі, це і є Сатурн? Як ти його одразу знайшов?”. А ще, поки у мене не було фільтра на окуляр, дивувалися, наскільки сильно через телескоп світить повний Місяць. І щоб не засліплювало очі, ми тоді по черзі вдягали звичайні сонцезахисні окуляри.
Інколи люди бувають дещо розчаровані, наприклад, так було, коли намагалися “зловити” у телескоп  МКС і, незважаючи на всі зусилля, не змогли її нормально “вести”, тому що швидкість значна. Але на якість ще ніхто не скаржився. Усім одразу кажу, що це не Хаббл.

Тротуарка під час затемнення Місяця. Тернопіль, 2018 р., набережна.
(клікніть на фото, щоб розгорнути)

Щоб Ви могли порадити тим, хто хоче придбати свій перший телескоп саме для візуалу?

Беріть Добсон, наприклад Sky-Watcher DOB6, якщо є достатньо місця, не плануєте його далеко носити або маєте машину. Телескопи на монтуванні Добсона хоча тяжкі і габаритні, вимагають рівної поверхні і не придатні для астрофото (!), зате за таку ціну матимете чудову світлосилу і роздільну здатність. Хоча для мобільної астрофотографії або одиничних кадрів через спецадаптер, мабуть, підійде.
Для балкону або виїздів хорошими варіантами будуть Sky-Watcher BK P13065EQ2 (як в мене), Sky-Watcher BK MAK102EQ2.
Серед лінзових може бути Sky-Watcher BK 809EQ2.
У телескопах дзеркальної конструкції важливо, щоб дзеркало було параболічне (не сферичне!). Уникайте телескопів із вбудованою лінзою-коректором – у бюджетних моделях від неї більше шкоди, ніж користі. Монтування EQ1 чи схожі дешеві варіанти не варто брати, краще докласти трохи більше коштів і взяти модель на EQ2.

Одна з перших тротуарок, Тернопіль, 2015 р.

 Які Ваші плани на майбутнє?

Щодо тротуарок – робити те саме, але частіше і організованіше 🙂